Україна, 01054, м. Київ,
вул. Олеся Гончара, 60, офіс 1
Пн.-Пт.: 09:00 - 21:00
Сб.-Нд.: вихідний
Висока якість юридичних послуг
Публікації
Назад

Ринок юридичних послуг в Україні: еволюція та майбутнє

Ринок юридичних послуг, як повноцінний диференційований ринок сформувався в Україні з моменту становлення демократії та розвитку економічних відносин. Після отримання незалежності Україною у 1991 році активно почали формуватися ринкові відносини, у тому числі в юридичній сфері. Відбулося становлення української адвокатури. Адвокати стали об’єднуватися і формувати адвокатські об’єднання, бюро та фірми.

Цей процес супроводжувався розвитком нормативно-правової бази та появою нових видів юридичних послуг: державна реєстрація підприємств, укладення господарських та інших договорів, супровід справ у судах тощо.

Формування ринку юридичних послуг пов’язане з виникненням суб’єктів та об’єктів ринку, щодо яких і розвивається конкуренція. Так, учасниками (суб’єктами) ринку юридичних послуг у переважній більшості є адвокати, які діють як індивідуально, так і у формах адвокатського об’єднання, адвокатського бюро чи юридичної фірми. Учасниками юридичного ринку також є аудиторські фірми, консалтингові фірми та фірми, що спеціалізуються на реєстрації та ліквідації компаній. Об’єктами конкуренції є безпосередньо потреби споживача у юридичних послугах.

Основним трендом розвитку ринку юридичних послуг, який навіявся із Заходу, є попит на вузькопрофільних спеціалістів, що мають глибокі знання у конкретній сфері. Такі юристи високо цінуються як клієнтами, так і юридичними фірмами. Вузькопрофільні юристи є більш затребуваними на ринку, ніж широкопрофільні, і їхні послуги вище оплачуються.

До того ж останнім часом спостерігається урізноманітнення способів надання юридичних послуг. Технологічний прогрес розвивається надзвичайно стрімко, що значно впливає і на роботу юристів. Окрім класичних консультацій оффлайн, юридичні послуги все частіше переходять в онлайн — онлайн консультації, судові онлайн засідання, конференції в Zoom, запровадження електронного документообігу тощо.

До речі,  електронний документообіг регламентується в Україні трьома законами: «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Закон про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Останній стосується безпосередньо первинних документів. Згідно з цими законами електронні документи мають таку ж саму юридичну силу, як і аналогічні паперові. Тобто, у разі податкових перевірок, судових слухань, тощо — достатньо надати документи в електронній формі. 

Завдяки онлайн-сервісу державних послуг «Дія», який запустили в Україні у 2019 році, зареєструвати чи закрити ФОП / ТОВ, подати декларацію, отримати довідку, витяг чи ліцензію тепер можна в смартфоні не виходячи з дому.

Щодо тенденцій у наданні юридичних послуг у 2020 році основними були практики податкового і корпоративного права, захист прав інтелектуальної власності та судові процеси. Слід зазначити також зростання кількості практик по вирішенню кримінальних процесів. Це обумовлено тим, що будь-який бізнес знаходиться під пильною увагою і тиском контролюючих та правоохоронних органів, органів влади, які часом діють непередбачуваним чином. Тому бізнес в Україні має бути завжди юридично озброєним.

У 2021 році ми вбачаємо активізацію попиту на юридичні послуги, адже після закінчення карантинних обмежень бізнес почне активно працювати і потребуватиме юридичної підтримки. Зокрема у сферах податкового, банківського та фінансового права, захисту прав інтелектуальної власності.

0 0)
Додати відгук